Mahmut Nedim Temirtaş

Mahmut Nedim Temirtaş

Eğitim mi O da Ne?

...

Eğitim mi o da ne? 

Kıymetli Şanlıurfa'lı hemşehrilerim yazdığım köşe yazıları ile sessiz çoğunluğun sesi olmaya, kadim şehrimizin yıllardır kanayan yarası olan sorunları dilimin döndüğünce yazıp anlatmaya gayret gösteriyorum, sizden gelen destekler ve olumlu tepkiler doğru yolda olduğumu göstermek ile beraber sorumluluğumu da arttırmakta bunun için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Yeni eğitim öğretim yılı sıkıntılar ile başladı. Son iki yıldır covid 19 yüzünden bir açılıp bir kapanan sonrasında ise online sisteme geçilen eğitimde Türkiyede en büyük sıkıntı çeken iller arasında Urfa'yı 1 numaraya yazsak yanılmış olmayız herhalde.

Bunun yanısıra başlayan eğitim yılı ile beraber genç nüfusun en çok eğitimde en son sırada olduğu ilimizde velilerinde çilesi başladı hemde ne çile.

Düşünün bir ailede 3 öğrenciniz var  biri anasınıfına başlıyor kayıt ücrati 250 TL kırtasiye masrafı 350 TL biri ortaokula başlıyor kayıt ücrati 500 TL ve üstüne üstlük eğitimciler devletin verdiği kitaplardan ders vermek yerine velilere tanesi 80 Lira, 100 Liralık setleri dayatarak (6 dersi olsa 480 TL) ders vermeleri, 50 TL lik okul kıyafetinin anlaşmalı oldukları mağazadan 200-250 liraya satılması aynısı liseye başlayan öğrenci içinde geçerli böyle sistemde 2500-3000 TL gibi bir maliyet doğmakta ve bazı okul yöneticileri ve öğretmenler bu konuda milleti canından bezdirmekte peki maddi durumu zayıf olan bir aile, asgari ücratle çalışan bir baba, inşaatlarda çalışan bir işçi, hamallık yapan kardeşim ne yapacak ve çocuklarını nasıl okutacak.? Veya başını hangi taşa vuracak.?

Pekala bu masrafları yaptılar diyelim 1ay sonra pandemiden dolayı yine online eğitime geçilir ise yapılan bu ödemeler bağışlar nerede nasıl kullanılacak?

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Meb bakanının aidat alınmayacak, kılık kıyafet serbest demesini hesaba almayan bu yöneticilere kim dur diyecek.?

Eğitimin yerlerde süründüğü ilimizde habire müdürlerin değiştiği ekmeğin emekçiye verilmediği ilimizde eğitime kim nasıl çözüp üretip kalkındıracak merakla bekliyoruz. Ayrıca eğitime destek veren insanların, bazı kurumların bazı özel okulların ve yöneticilerinin bu konuda verdiği mücadeleyide unutmayarak Eğitim şart diyelim.

Sevgi ve Saygılarımla..
Etiketler :
Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum