Reklam
Reklam
Mahmut Nedim Temirtaş

Mahmut Nedim Temirtaş

Mahmut'un Mekanı
[email protected]

Torpil Lazım Var mı Tanıdığı Olan

23 Temmuz 2021 - 23:13

ÖLÜMÜZ BİLE TORPİLLİ…!

Asıl anlamından çok uzakta kullanıyoruz bu sözcüğü aslı nedir diyeceksiniz torpil; Savaş gemilerinde su altı silahı olarak kullanılan büyük bomba veya çocukların bayramlarda kutlamalarda kullandıkları eğlenceli yanıcı madde. 
Biz mecazen adam kayırmacılık anlamında kullanıyoruz. 
 
Genel olarak insanların çokça şikayet ettiği fakat vazgeçemediği torpili kaleme almak istedim.

Nereye dönsem kiminle konuşsam aynı konu.. Her kurum kuruluşta, karşımıza çıkan ve canımızı ya da bir başkasının canını sıkan bu meret hayatında acı bir gerçeği olarak tam önümüzde duruyor. 

Kamudaki atamalardan,  siyasette ki il ilçe başkanlıklarından, belediye başkanlıklarına, müdüründen amirine, hastanelerdeki hastalardan, işçi alımlarına, işkur kısa çalışma sisteminden, bilimum ihalesine, mezarlıklardan, tayinlere ve özellikle Şanlıurfa'da daha bir çok alanda karşımıza çıkan TORPİL acaba bitermi ?


Torpilin en yüksek olduğu bu zamanda bir meslek sahibi olmanızın, iş bilginizin, birikiminizin, tecrübenizin hatta diplomanızın bile olmasına gerek yok. Misalen bir anda mesleğinizle hiç alakası olmayan x birime TORPİL ile, daire başkanı, müdür, müdür yardımcısı, kontrol şefi,hatta başkan bile olma şansınız yüksek. Okumanıza tecrübenize hatta diplomanıza bile gerek yok. 

Örneğin güçlü bir TORPİLİNİZ varsa, en güzel makama erişmeniz birkaç hamle ile mümkün olabilir, en kallavi ihaleyi alabilir, en güzel arsaları talan edebilir, hiçbir denetlemeye maruz kalmadan inşaatınıza kaçak kat çıkabilir, lüks arabanızla bir garibanın canına kast ettiğinizde en az cezayı alabilir, başkasının arsasını, tarlasını gasp edebilir, işe gitmeden maaş alabilir, usulsüzlükleriniz sümen altı edilebilir, sicil kaydınıza bakılmadan işe alınabilir, gariban hastasını hastaneye yatıramazken hastanelerde en lüks odalarda hastanızı yatırabilir, adli tıpta garibanlar cenazelerini 15 16 saatte alabirken, cenazeniz beklemez 1 kaç saatte cenazenizi alabilir, mahkeme kararınız ivedi bir şekilde onaylatabilir, beytülmalı talan edebilir, işkur 'dan işçileri çalışıyor gösterip maaşlarını alabilir, yüzlerce dönüm tarla ekenleri işkur  kısa çalışma sisteminden işe aldırabilir, garibanların ekmeğini gasp edebilir, emek veren garibanları bir çırpıda işten çıkarabilir,  yurd yuva yıkan tefecileri koruyup kollayabilir, liyakatsiz insanlara şehrin anahtarını kılcal damarlarını emanet edebilir, kamu kurum ve kuruluşlardaki herkese aba altından sopa gösterebilir, bunları dile getiren insanları işinden aşından edebilir, mezarlıklarda en güzel yeri alıp dirilerinize yaptığınız gibi ölünüze de TORPİL yapabilirsiniz.  

Bunları saydık peki nasıl kurtuluruz bu meretten ben bir yol biliyorum ama TORPİL lazım var mı tanıdığı olan..? 

 

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Halil
  1 ay önce
  Yerinde ve doğru tespitler tebrik ederim.
 • Güler DEMİR
  1 ay önce
  öncelilkle yeni köşe yazınızın size hayırlı olmasını temenni ederim başarılar dilerim. yazınızı pür dikkat bir kaç defa okudum adeta içimin yağları eridi, torpilden dolayı çok ezilmiş biri olarak sonunda biri duyğularımı dile getirdi diye allah sizden razı olsun. başarılarınız daim olsun halkın sesi olmayadevam edin LÜTFEN...
 • abdullah temir
  1 ay önce
  mahmut bey sizi tebrik ediyorum. hiç bir platformda bunları dilr getiren kimseyi görmedik duymadık. ancak dost meclisinde konuşulan bu konulara ilk defa şanlıurfa gibnşi bir yerde dile getirmeniz bir şanlıurfalı olarak beni hem gururlandırdı hemde gelecek adına umutlandırdı. rabbim sizden razı olsun kaleminiz keskin olsun.
 • İsa karabulut
  1 ay önce
  Tamamen adaletli olursak kurtulabiliriz
 • Mehmet Burak Uluğ
  1 ay önce
  Ağzına yüreğine sağlık sayın yazar. Kalbimizden geçenleri kalemine dönmüşsün. Çocuklarımızın torunlarımızın geleceğini riske atıyor bu meret. Memleketimizin güzel sözü akla gelir "Allah hakka yardım etsin".
 • ADMİN
  1 ay önce
  Gayet haklı ve bi o kadarda açıklayıcı. Günümüz şartlarında tam olarak sistem bu şekilde işlemekte. Aydınlatma ve görüş açınız için teşekkür eder, köşe yazarlığı hayatınızda başarının devamını dilerim.