Şanlıurfa'lı Esra, Kur'an-i Kerim'i Parmaklarıyla Hatim Etti.;

Şanlıurfa'lı Esra, Kur'an-i Kerim'i Parmaklarıyla Hatim Etti.

Şanlıurfa İl Müftülüğü ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Büyükşehir Engelli Koordinasyon Merkezinde eğitim gören görme engelli öğrenci Esra Deniz, 6 ciltten oluşan "Braille Alfabesi" yöntemiyle Kur’an-ı Kerim’i hatim etti....


Haliliye İlçesinde bulunan Engelli Koordinasyon Merkezinde, görme ve zihinsel engelli öğrencilere Kur’an-ı Kerim dersleri veriliyor. Görme ve zihinsel engelliler için oluşturulan özel sınıflarda eğitimler veriliyor.

İl Müftülüğü Personeli Zeynep Akbaş, Engelli Koordinasyon ve Yaşam Merkezindeki görme engelli öğrencilere "Braille Alfabesi" yöntemiyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğretiyor.

19 yaşındaki görme engelli öğrenci Esra Deniz, yoğun bir emeğin ardından 5 ay kısa gibi süre içerisinde 6 ciltten oluşan "Braille Alfabesi" yöntemiyle Kur’an-ı Kerim’i hatim etti.

Kur’an öğreticisi Zeynep Akbaş, öğrencilerinin çok azimli olduğunu belirterek, ‘’Bizim öğrencilerimiz çok gayretli, hepsi çok azim gösteriyor. Esra öğrencimizde günlerce emek vererek, Kur’an-ı hatim etti.’’ diye konuştu.

Haliliye İlçe Müftü Vekili İbrahim Halil Aslan, verilen hizmetin önemine değinerek, ‘’Öğrencilerimiz başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere dini kitaplarımızın tamamını başkanlığımızın yayınlarında olan brail alfabesiyle basılmış kaynaklardan istifade ediyor. Buradaki gençlerimize, kardeşlerimize dini muhibbini İslam'ın temel kaidelerini ve başta kitabımız olmak üzere hocamızın rehberliğinde öğretiyoruz. Bunun da çok da faydasını görüyoruz. Buraya zaman zaman gelerek bunları dinliyoruz. Çok güzel çalışmaların olduğunu görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Hem zihinsel, hem de görme engelli vatandaşlar, zamanın büyük bir bölümünü koordinasyon merkezinde geçirme fırsatı yakalıyor. Engelli vatandaşlar, verilen eğitimler sayesinde engelleri bir bir aşıyor.  Kur’an-ı Kerim eğitimin yanında temel dini dersler de veriliyor.

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum