Sağlık Bakanı Koca'dan Şanlıurfa'ya müjde;

Sağlık Bakanı Koca'dan Şanlıurfa'ya müjde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa'da şehir hastanesinin 2023 yılında tamamlanacağını açıkladı. Koca, "Şanlıurfa Şehir Hastanemiz bin 700 yatağı ile hem ilimizin hem de bölgenin tüm sağlık ihtiyacını karşılayacak" dedi....

ŞANLIURFA – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı Şanlıurfa GAP Havalimanı’nda Vali Abdullah Erin, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurahman Kırıkçı ile diğer protokol üyeleri karşıladı.

Bakan Koca’nın ilk durağı Şanlıurfa Valiliği oldu.

Koca, valilik girişinde şeref defterini imzaladı.

Bakan Koca daha sonra Vali Erin ve diğer yetkililerle toplantıya geçti.

Toplantının ardından Koca, hastane, hekim ataması, şehir hastanesi ve kentteki vakalar konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa’ya bölgedeki sağlık yatırımları, sağlık hizmetleri ve sağlık teknolojilerini esas alan bir ziyaret planladıklarını belirten Bakan Koca, pandeminin ikinci yılını tamamlamak üzere olduğunu hatırlattı.

“Bu yılın başından itibaren başladığımız aşılama çalışmaları ile kısıtlamalar önemli oranda hayatımızdan çıktı” diyen Koca, Avrupa’nın salgının yeniden merkezi haline geldiğini kaydetti.

Bakan Koca, Avrupa’da artış olduğunda bu durumun yaklaşık 3-4 hafta sonra Türkiye’de de görülebildiğini belirterek, şunları dile getirdi:

“Bugüne kadar önemli bir artış gözlemlenmedi. Kontrollü seyir devam ediyor. Bugün en çok konuşulan konu, Omicron varyantı. Yakın zamanda dünya genelinde Omicron’un baskın varyant olmasını bekliyoruz. Gelen ön bilgiler, bu varyantın bulaşıcılığının daha yüksek olduğu ancak hasta etme gücünün diğer varyantlara göre düşük olduğu yönünde. Bununla birlikte bulaşıcılığın yüksek olması nedeniyle hepimizin bildiği kişisel korunma tedbirlerine daha dikkatli şekilde devam etmeliyiz.”


60 YAŞ ÜZERİNE KRİTİK UYARI

Fahrettin Koca, son 1 ay içinde 60 yaş üzerindeki vatandaşların vakalar içindeki oranının yüzde 16 seviyesinde olmasına rağmen vefatlar içindeki payın yüzde 87 olduğu bilgisini verdi. Koca, “60 yaş üzeri vatandaşlarımızın aşı olması son derece kritik. Hangi aşı türünü yaptırmış olurlarsa olsunlar, hatırlatma dozu aşısını olmaları son derece önemlidir” dedi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile pandeminin ildeki seyrini konuştuklarını belirten Bakan Koca, “Şanlıurfa tarih boyunca önemli bir yer tutmuştur. Dünyanın ilk üniversitesi kabul edilen tarihi Harran üniversitesi, bu bölgenin zirve eğitim merkezlerinden olmuştur.

Şanlıurfa, barındırdığı iki eğitim ve araştırma hastanesi ve bir tıp fakültesi hastanesi ile sağlık eğitimi için şifa kaynaklığı yapmada tarihten gelen misyonunu sürdürüyor. 2002’de ilimizde 577 olan uzman, pratisyen ve diş hekimi sayısı, 2021’e geldiğimizde neredeyse 5 kat artışla 2 bin 710’a yükseldi” diye konuştu.


YENİ HEKİM MÜJDESİ

“Bugün Şanlıurfa’ya 60 hekimin daha tayinini yaptığımız müjdesini de sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hekimlerimiz yılbaşından hemen sonra görevlerine başlayacaklar. Ayrıca biliyorsunuz 20 bin hekim dışı sağlık personeli alımımız var. Bu toplam içinde, 560 sağlık personelimiz Şanlıurfa’ya atanacak. Bugün bir diğer önemli gündem maddemiz sağlık yatırımları. Bugüne kadar inşa edilenlere ilaveten Şanlıurfa’mıza 59 yeni sağlık yatırımı planlaması daha yapıyoruz. Genel bütçe kaynaklarıyla yaptığımız Şehir hastanemizi, 2023 yılında tamamlayacağımızı bugün huzurlarınızda açıklamak istiyorum. Şanlıurfa Şehir Hastanemiz bin 700 yatağı ile hem ilimizin hem de bölgenin tüm sağlık ihtiyacını karşılayacak.”

Fahrettin Koca ayrıca 2022 yılında Mehmet Akif Eğitim Araştırma Hastanesi Haliliye Ek Binası’nın yanına 150 yatak daha kazandıracakları bilgisini verdi. Koca, “Eski Harran Tıp Fakültesi yerine 150 yataklı yeni yatırımıza 2022’de başlayacağız. Haliliye ilçesinde Millet Bahçemizin karşısında çocuk hastanesi yapmayı planladık” bilgisini paylaştı.


“ŞANLIURFA MAALESEF AŞILAMA KONUSUNDA GERİDE”

Şanlıurfa’da salgının seyriyle ilgili bilgiler de paylaşan Bakan Koca, şunları dile getirdi:

“İlimiz maalesef aşılama konusunda diğer illerin gerisinde kalmış durumda. Yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 80’i ya aşısız ya da aşılama takvimini tamamlamamış hemşerilerimiz. Salgının ilk dönemlerinde Şanlıurfa çok zorlu günler geçirdi. Uzunca zaman hastalığın en çok yayıldığı illerimizden biri oldu. Büyük mücadeleler verdi. Bugün bu mücadeleyi aşı olma oranını yükseltmek için veriyor. En kötü günler geride kaldı. Yarın bugünden daha güzel ve sağlıklı olacak. Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorundayız. Salgınla mücadelemiz her bir vatandaşımızın katılımı ve desteği ile kazanılacaktır”.

Sinan ÖZDEMİR- İbrahim Halil ASLAN /BİHAKaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum