Şanlıurfa Büyükşehir'den Germuş Kilisesinde İmar Çalışması Açıklaması;

Şanlıurfa Büyükşehir'den Germuş Kilisesinde İmar Çalışması Açıklaması

...

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Germuş Kilisesi imar çalışması ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada kilisenin restorasyonu için tarih verilirken, bölgede herhangi bir imar çalışmasının da bulunmadığı belirtildi. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince yapılan açıklamada, ören yerinin 2022 yatırım planlanmasına dahil edilmesi beklenildiği belirtilerek, Germuş Kilisesi imar ile bağdaştırılmayacağı ve civar bölgelerine herhangi bir imar çalışmasının da bulunmadığına vurgu yapıldı.


“HERHANGİ BİR İMAR ÇALIŞMASI BULUNMAMAKTADIR”
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince yapılan açıklamada, “Şanlıurfa’nın tarih ve turizmine katkı sağlayacak her yapının her ören yerinin gerek ihyası gerekse restoresi için Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü sorumluluğu bugüne kadar almış bulunmaktayız. Bugüne kadar yaptığımız tüm çalışmalar da bu yönde gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz aylarda başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül tarafından tarihi yapı yerinde incelenmiş olup çeşitli girişimlerde bulunulmuştur.
Konu ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığımızca projelendirme çalışması yapılarak Anıtlar Yüksek Kurulu’na sunulmuştur. Restorasyon kararı alınan ören yerinin 2022 yatırım planlanmasına dahil edilmesi beklenmektedir. Ayrıca tarihi tescilli bir yapı olan Germuş Kilisesi imar ile bağdaştırılamaz ve civar bölgelerine herhangi bir imar çalışması da bulunmamaktadır.
Germuş Kilisesi özelinde konuyu ele aldığımızda İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve proje ortakları arasında resmi işlemler devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.
 

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum