Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 15:32
 
Şanlıurfa Şutso Sonuçlanan 34 Maddelik Taleplerini Açıkladı
Şanlıurfa Ticaret Odası
Sanliurfa Haberi
Şanlıurfa Şutso Sonuçlanan 34 Maddelik Taleplerini Açıkladı

ŞUTSO, oda ve borsalardan gelen taleplerin ardından, TOBB tarafından dile getirilen ve sonuçlanan kararları açıkladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından oda ve borsalardan talep edilen koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini minimize etmeye yönelik sorunlar ve çözüm önerileri, hükümet tarafından değerlendirilerek "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi" içerisinde yer aldı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO), TOBB tarafından dile getirilen ve bugüne kadar sonuçlanan talepleri duyurdu.

İşte sonuçlanan o talepler 

 1. Perakende, AVM, Demir Çelik, Otomotiv, Lojistik- Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik - Organizayon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran'daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6'şar ay ertelenecek.
 2. KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL'nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere öncelik verilecek.
 3. İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
 4. Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanacak, yeni kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi verilecek, kredi kullanım süreleri 240 güne ve uzun vadeliler için 720 güne çıkarılacak.
 5. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.
 6. Havayolu yolcu taşımacılığında KDV oranı 30.06.2020 tarihine kadar 1'e indirilecek
 7. KOSGEB'in 30 Haziran'a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.
 8. İcra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durdurulacak.
 9. Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.
 10. Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.
 11. Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.
 12. Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.
 13. Kapıkule Sınır Kapısı'nda (öncesinde Habur'da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför, dorse veya konteyner değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına da yaygınlaştırılacak.
 14. Mart ayı KDV ve BA/BS beyannameleri ve ödemeleri 1 ay ertelendi.
 15. Mart, Nisan, Mayıs aylarına ilişkin 6 aylık vergi ertelemeleri tüm şahıs işletmelerini ve bazı ilave sektörleri (Mobilya, Madencilik, İnşaat, Endüstriyel Mutfak, Araç Kiralama, Matbaacılık, Sağlık Hizmetleri) de kapsayacak şekilde genişletildi.
 16. Otopark Yönetmeliği'nin yürürlük tarihi 30 Haziran'a ertelendi.
 17. Kamu bankaları öncülüğünde "İş'e Devam Kredi Desteği" açıklandı. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık 7,5 faiz oranlı kredi başvuruları 26 Mart 2020 tarihi itibariyle başlayacak
 18. Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanma şartları iyileştirildi. 600 gün sigorta primi şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı 60 güne indirildi. Kapatılan işletmeler için başvuru belgeleri 10'dan 2'ye düşürüldü.
 19. 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020'ye kadar işyeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak.
 20. Turizm sektöründe 1 Nisan 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihi arasında kamuya ödenecek tüm kira, hasılat, ecrimisil ödemeleri 6 ay ertelendi.
 21. Konaklama Vergisi, 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi.
 22. 24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi/çek/senet/kredi kartı borçları, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, sicile işlenmeyecek.
 23. Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartıldı.
 24. Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu için istenen belge sayısı 10'dan 2'ye düşürüldü.
 25. Mikro ve küçük ölçekli işletmeler için geçerli olan "Ticari Alacak Sigortası" kapsamında orta ölçekli (cirosu 125 Milyon TL'ye kadar olan) işletmeler de dahil edildi.
 26. Tarım ve Orman Bakanlığı, 27 Mart itibariyle yaklaşık 1.9 Milyar TL'lik destekleme ödemesi yapacak.
 27. Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler için 100 bin TL'ye kadar, bitkisel üretim yapan işletmeler için 50 bin TL'ye kadar faizsiz kredi verilecek.
 28. Haziran ayında Oda ve Borsalara ödenmesi gereken yıllık üyelik ve munzam aidatları, "gecikme zammı" ve "faiz" tahakkuk ettirilmeksizin Ekim 2020 tarihine ertelendi.
 29. İşletmelerin çeklerini ödeyebilmeleri için, tüm sektörlerde Kredi Garanti Fonu destekli 3 ay anapara ve faiz ödemesiz "Çek Ödeme Destek Kredisi" 30 Mart 2020'de uygulamaya alınacak.
 30. Kamu bankaları tarafından açıklanan "İşe Devam Kredi Desteği" yanında özel bankaların da katılabileceği 9,5 faizli, 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli "Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği" paketi Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklandı. Bu kredi paketine başvurular 30 Mart 2020'de kabul edilmeye başlanacak.
 31. Mevsimlik tarım işçilerinin salgın hastalığa karşı barınma ve çalışma koşullarının sürekli olarak kontrol edilmesi, tarım arazilerine ulaşım koşullarının iyileştirilmesi ve tarım ürünlerinin pazara ulaşımını kolaylaştıracak tedbirlerin alınmasına yönelik düzenleme yapıldı.
 32. Limanlardaki ardiye ücretleri indirildi.
 33. Tarım Kredi Kooperatifleri'ne Nisan ve Mayıs'ta ödenmesi gereken krediler, faizsiz olarak 2 ay süreyle ertelendi.
 34. Banka şubelerinin kredi uygulamalarından kaynaklı sorunların iletilmesi için BDDK nezdinde şikayet hattı oluşturuldu.

BİHA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfa, Şutso, Sonuçlanan, 34, Maddelik, Taleplerini, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı