Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 17:21
 
Şanlıurfa'nın 40 Bin Adet Fotoğrafı İçin Çalışma Başlıyor
Şanlıurfa Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, on binlerce fotoğrafı dijital ortama aktarıyor. Yaklaşık 40 bin adet fotoğraf, dijitalleştirildikten sonra basın kuruluşlarının ve araştırmacıların kullanımına sunulacak.
SANAT Haberi
Şanlıurfa'nın 40 Bin Adet Fotoğrafı İçin Çalışma Başlıyor

Valilik fotoğrafçıları tarafından fotofilm kullanılarak çekilen ve uzun yıllardır arşivde muhafaza edilen fotoğrafların korunması, dijital ortama aktarılarak basın kuruluşlarının ve araştırmacıların hizmetine sunulması için hazırlıklarını kısa sürede tamamlayan İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, fotoğrafların dijitale dönüştürülmesinin ardından yıl ve konuya göre tasnif ederek, dijital ortamda kullanıma açacak.

Valilik fotoğraf arşivinde; Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Bakanların ziyareti, Atatürk Barajı, Harran Üniversitesi gibi önemli yatırımların hizmete açılması, restorasyon çalışmaları, açılışlar ve binlerce etkinliğe ait görüntüler bulunuyor.

Depolarında uzun yıllardır muhafaza edilen tab edilmiş fotoğrafların ve VHS kasetlere çekilmiş görüntülerin dijital ortama aktarılması için hazırlıklarını tamamladıklarını belirten İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili İbrahim Madenli, depodaki en eski fotoğrafın 90’lı yıllara ait olduğunu ifade etti. 2000’li yılların başından itibaren dijital çekilerek, bilgisayar ortamında muhafaza edilen fotoğrafların büyük bölümüne ulaşamadıklarını, bu fotoğrafların önemli bölümünün bilgisayarların çökmesi ve formatlanması nedeniyle kaybedilmiş olabileceğini düşündüklerini kaydeden Madenli, depolarda bulunan bilgisayarlarda olması muhtemel fotoğrafları da kurtarmaya çalışacaklarını söyledi. Fotoğrafların dijital ortama aktarılması fikrinin, Valilik Haber Koordinatörü İbrahim Halil Şeker’den geldiğini, dijitalleştirme işlemi için gerekli ekipmanın da demirbaşında mevcut olduğunu ifade eden Madenli, çalışmalarını Haziran ayına kadar tamamlamayı öngördüklerini belirtti. Madenli, dijital arşiv çalışması için başta personel olmak üzere her türlü desteği veren Vali Abdullah Erin’e teşekkür etti. 

Kaynak: (Biha) - Bizim Haber ajansi Editör: Yusuf OKAY
Etiketler: Şanlıurfa'nın, 40, Bin, Adet, Fotoğrafı, İçin, Çalışma, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı