Haber Detayı
17 Haziran 2020 - Çarşamba 09:59
 
Sağlık Bakanlığından 7 Gün Şartı Valiliklere Yazı Geldi
Sağlık Bakanlığı
SAĞLIK Haberi
Sağlık Bakanlığından 7 Gün Şartı Valiliklere Yazı Geldi

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar göre tedavi için Türkiye’ye gelen turist Türkiye’de daha fazla kalmak isterse 7 gün hastanede yatacak.

Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye gelecek hastaların COVID-19 testlerinin sınırda ya da havaalanlarında değil, hastanelerde yapılması talimatı verdi. Sağlık Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgede şu ayrıntılara yer verildi:

- Hasta ve refakatçilerine ücreti mukabili tedavi göreceği hastanede COVID-19 PCR testi yapılacak veya PCR testi için numune alınacak.

- Kişiye, 7 günden önce ülkesine dönmek istemesi durumunda, PCR testi yapılacak. Negatif ise derhal hastane gözetiminde sınıra kadar uğurlanarak yolcu edilecek.

- Kişi Türkiye’de kalmak isterse hastanede tedavisi erken bitse bile en az 7 gün bekleyecek. 7 günü tamamladığında, PCR testi yapılacak. Negatif ise taburcu edilebilecek. Türkiye’de hastane dışında turist olarak konaklayabilecek.

- 14 günü tamamlaması durumunda COVID belirtisi yok ise test yapmaya gerek duymadan taburcu edilebilecek ve Türkiye’de turist olarak konaklayabilecek.

BİHA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanlığından, 7, Gün, Şartı, Valiliklere, Yazı, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı